Zanim cokolwiek zrobisz sam …

Magdalena Bojaryn02 lutego 2017Komentarze (0)

abstract-autumn-backgrounds-beautiful-largePostanowiłam stworzyć nowy cykl na blogu „Zanim cokolwiek zrobisz sam …”.

Będę Wam opowiadać o przypadkach kiedy podejmując jakieś kroki prawne, sami sobie możecie zaszkodzić.

Nie zdając sobie sprawy z ich konsekwencji, nie wiecie tak na prawdę jakie skutki wywołujecie.

To trochę tak jakbyście sami siebie leczyli, a potem do lekarza zgłosili się jak już nie jesteście w stanie wstać rano z łóżka.

Można było wcześniej co innego zrobić, zadziałać, ale trzeba było wiedzieć co, jak i kiedy.

Przychodzę dzisiaj do Ciebie z wpisem dotyczącym konkretnego przypadku. Ot, z życia klienta wzięte.

Nieświadomie klient storpedował swoje przyszłe działania podejmując kroki, co do których nie wiedział jakie mają konsekwencje prawne. Zwykły e-mail, który napisał do swojego kontrahenta, w konkretnym celu, spowodował, że tego celu nie osiągnął.

Posłuchaj.

Pewna drukarnia chciała sprzedać maszynę. Znalazła klienta, inną drukarnię. Strony, drogą elektroniczną, wymieniły się fakturą pro forma na zaliczkę.

W tym dokumencie, oprócz określenia nabywcy i sprzedawcy, były również warunki dotyczące ceny, dokładny opis maszyny.

Dokument ten ze strony sprzedawcy został podpisany przez główną księgową i wysłany mailem przez panią sekretarkę do drugiej strony na ogólny adres mailowy.

Zaliczka w określonym na fakturze terminie nie wpłynęła na konto sprzedawcy, a w między czasie zmieniły się okoliczności. Sprzedawca już nie chciał pozbywać się maszyny.

Tydzień po terminie zaliczka została zapłacona przez kupującego.

Sprzedawca – właściciel firmy, napisał maila do kupującego, że prosi go o rozwiązanie umowy, bo okoliczności się zmieniły i maszyny sprzedawać nie chce.

Możliwe, że w trakcie czytania tego wpisu pojawiła Ci się wątpliwość co do tego czy umowa w ogóle skutecznie została zawarta.

Warunki umowy na fakturze pro forma podpisała główna księgowa. Czy miała prawo do reprezentowania sprzedawcy? Jeżeli nie, to czy możemy mówić o skutecznym zawarciu umowy?

Kolejna kwestia dotyczy tego, że nie mamy od drugiej strony potwierdzenia, że fakturę pro forma ze swojej strony podpisała.

Czy możemy więc mówić o tym, że strony się na cokolwiek zgodnie umówiły?

Co prawda, sprzedający zapłacił na podstawie faktury pro forma zaliczkę. Możemy więc mówić o złożeniu oświadczenia woli przez kupującego w sposób dorozumiany. 

Jeżeli nawet główna księgowa w firmie sprzedającego nie miała umocowania do zawarcia umowy, to sam sprzedający mógł fakt zawarcia umowy potwierdzić. Niedoskonała pod kątem prawnym czynność dokonana przez księgową zostałaby się ważna i skuteczna.

A co zrobił właściciel firmy? Strzelił sobie sam w kolano. Pisząc prośbę o rozwiązanie umowy sprzedaży maszyny potwierdził jej zawarcie!

Trudno więc będzie skutecznie wycofać się z takiej sytuacji twierdząc, że do zawarcia umowy nie doszło. Bo jeżeli do zawarcia umowy nie doszło to dlaczego sprzedawca prosił o jej rozwiązanie?

Każda bajka kończy się morałem.:) Z mojej opowieści morał płynie taki, żeby odpowiednio wcześnie skonsultować się z prawnikiem i nie podejmować samemu żadnych kroków. Chodzi o to, żebyś sam sobie nie zaszkodził. 

PS. Pamiętaj też, że od września 2016 mail ma większe znaczenie w obrocie gospodarczym – ma rangę formy dokumentowej usankcjonowanej w kodeksie cywilnym. Od tego czasu mail również jest dokumentem. 

**********

Autor: Magdalena Bojaryn, radca prawny dla biznesu, przedsiębiorca.

Napisałam ten wpis, jak zawsze, żeby ułatwić Ci życie. Jeżeli uważasz, że jest przydatny, możesz go udostępnić przez FB lub LinkedIn. Będzie mi bardzo miło.

Jeżeli chcesz być na bieżąco możesz polubić naszą kancelarię na FB: Biznesove Kancelaria Radców Prawnych Kacprzyk Bojaryn. Możesz również dołączyć do nas na LinkedIn: Biznesove.

Znajdziesz mnie tutaj: Magdalena Bojaryn Facebook, Magdalena Bojaryn LinkedIn

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: