„Zakładam spółkę z o.o.” [26.10.2017] 6 mitów na temat spółki z o.o.

Magdalena Bojaryn19 października 20174 komentarze

Za tydzień 26.10.2017 w Business Link w Łodzi w ramach partnerskiej współpracy pomiędzy BL a naszą Kancelarią będę prowadzić krótkie szkolenie dla przedsiębiorców.

Opowiem o plusach i minusach prowadzenia działalności w formie spółki z o.o.

Dzięki temu szkoleniu dowiesz się czy sp. z o.o. jest dla Ciebie.

Jeżeli już wiesz, że chcesz wziąć w nim udział zarejestruj się i kup bilet tutaj: https://zakladamspzoo.evenea.pl/

Jeżeli jeszcze nie jesteś pewien posłuchaj. Oto kilka mitów dot. prowadzenia firmy w formie spółki z o.o., o których na pewno słyszałeś:

I. prowadzenie spółki z o.o. jest tylko dla dużych firm

I tak i nie. Znam jednoosobowe działalności gospodarcze z wielomilionowymi obrotami rocznie, zatrudniające ponad 100 osób, i znam prawie jednoosobowe spółki z o.o. nie zatrudniające nikogo.

To czy warto, żebyś przekształcił się bądź założył sp. z o.o. nie zależy tyle od wielkości działalności, ile od ryzyka, które ona ze sobą niesie. I oczywistym jest, że im większa firma tym większe ryzyko, ale tak na prawdę to ryzyko zależy od tego jaką działalność prowadzisz.

II. koszty prowadzenia działalności w formie sp. z o.o. są bardzo wysokie

To czy coś jest drogie czy niem, zależy od tego ile jesteś w stanie za to zapłacić, czyż nie?

Koszty założenia spółki z o.o. przy kapitale 5.000 zł u notariusza wynoszą ok. 1000 zł. Sporządzenie dopasowanej umowy spółki z o.o. kosztuje w naszej kancelarii również ok. 1000 zł. Powyższy koszt jest jednorazowy.

Duże znaczenie ma tutaj dobrze napisana umowa spółki, tak żebyś nie musiał jej od razu zmieniać.

Dodatkowo, o ile nie przyjmujesz często do grona wspólników nowych osób i nie podwyższasz często kapitału zakładowego to roczny koszt odpowiednich wpisów do KRS wynosi ok. 350 zł.

Samodzielne przygotowanie standardowych rocznych wniosków do KRS też nie jest trudne. Można to zrobić samemu, albo zlecić prawnikowi. Co też nie jest drogie bo kosztuje kilkaset złotych.

Czy to jest dużo dla Ciebie?

III. dzięki spółce z o.o. nie muszę płacić składek ZUS

To zależy. Można ułożyć swoją działalność tak, że nie będąc przedsiębiorcą nie płacić składek ZUS. Tylko trzeba pamiętać, że nie ma się również publicznej opieki zdrowotnej, co ma znaczenie przy nagłych wypadkach. Bo do dentysty z NFZ to rzadko kto chodzi.

Można też wewnątrz spółki tak ułożyć umowy, żeby składki były najmniej obciążające, a jednocześnie żebyś mógł pobierać wynagrodzenie ze spółki, od którego spółka nie musi płacić składek ZUS.

O tym będziemy mówić na szkoleniu we czwartek 26.10.2017. Jeżeli już wiesz, że chcesz przyjść zarejestruj się i kup bilet tutaj: https://zakladamspzoo.evenea.pl/

IV. spółka z o.o. odpowiada do wysokości kapitału zakładowego

Dziwisz się? 🙂 Mnie też za każdym razem takie stwierdzenie dziwi.

Ten pogląd, myślę, wynika z nazwy spółki, że jest z ograniczoną odpowiedzialnością. Niestety to nie jest prawda.

Jeżeli Twoja spółka z o.o. ma kapitał zakładowy w wysokości 5.000 zł to nie znaczy, że odpowiada za zobowiązania do wysokości tej kwoty.

Do wysokości sumy komandytowej odpowiadają komandytariusze w spółce komandytowej. Spółka z o.o. odpowiada za wszystkie swoje zobowiązania do pełnej wysokości.

V. dzięki spółce z o.o. mogę całkowicie uniknąć odpowiedzialności swoim prywatnym majątkiem

Jeżeli w ten sposób myślisz, to radzę żebyś w ogóle nie podejmował żadnej działalności gospodarczej.

Dlaczego? Bo dobrze, jak w obrocie gospodarczym są firmy, które poważnie traktują swoich kontrahentów, czyli m in. mnie czyli chcą wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Tak, wiadomo, że biznes wiąże się z ryzykiem. Ono zawsze występuje. Warto jednak firmę prowadzić z głową i rozważnie, dbając również o aspekt prawny biznesu. Podczas prowadzenia firmy windykacyjnej wiele razy słyszałam historie o biznesach na tzw. „gębę”, które położyły firmę, albo przysporzyły jej wiele problemów.

Życzę Ci,  żebyś nigdy się nie postawił samego siebie w takiej sytuacji.

Poza tym, spółka z o.o. nie powoduje automatycznie, że Ty ze swoim prywatnym majątkiem jesteś całkowicie bezpieczny. Jeżeli w swojej spółce będziesz pełnił funkcję w zarządzie, musisz pamiętać o art. 299 k.s.h. Jest też szereg czynników, które musisz wziąć pod uwagę przy zarządzaniu swoim prywatnym majątkiem, aby go zabezpieczyć.

Jest wprawdzie forma działalności, w której członkowie zarządu nie odpowiadają za prywatne zobowiązania (nadal odpowiadają za zobowiązania publicznoprawne), jednak jest to dosyć drogie rozwiązanie.

Będę o tym mówić również podczas szkolenia 26.10.2017.

Już wiesz, że chcesz do nas dołączyć ? Zapraszam tutaj: https://zakladamspzoo.evenea.pl/, gdzie możesz się zarejestrować i kupić bilet.

VI. prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. jest skomplikowane

Hmm.. Ja w ten sposób prowadzę jedną z działalności od ponad 13 lat, więc jest to dla mnie chleb powszedni. Wszystko zależy od tego jaką działalność prowadzisz. Co robisz w swoim biznesie.

I moim zdaniem skomplikowanie nie będzie wynikało z jej formy w tym przypadku. Owszem, masz obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, musisz więc mieć księgową, która księgi poprowadzi. Potrzebujesz włożyć trochę wysiłku w poukładanie procesów w środku firmy i zoptymalizowanie jej podatkowo.

Nie demonizowałabym jednak stopnia skomplikowania.

To tyle jeżeli chodzi o legendy.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak jest na prawdę – spotkaj się ze mną i innymi przedsiębiorcami 26.10.2017 w Business Linku (organizator szkolenia) w Łodzi.

Zaczynamy o 9:00 dobra kawą i krótkim networkingiem 🙂

Bilety znajdziesz tutaj: https://zakladamspzoo.evenea.pl/

 

**********

Autor: Magdalena Bojaryn, radca prawny dla biznesu, przedsiębiorca.

Napisałam ten wpis, jak zawsze, żeby ułatwić Ci życie. Jeżeli uważasz, że jest przydatny, możesz go udostępnić przez FB lub LinkedIn. Będzie mi bardzo miło.

Jeżeli chcesz być na bieżąco możesz polubić naszą kancelarię na FB: Biznesove Kancelaria Radców Prawnych Kacprzyk Bojaryn. Możesz również dołączyć do nas na LinkedIn: Biznesove.

Znajdziesz mnie tutaj: Magdalena Bojaryn Facebook, Magdalena Bojaryn LinkedIn

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Tłumaczymy-ekspresowo 26 października, 2017 o 13:57

  Interesujący wpis. Czy to jest dla mnie. Myślę poważnie nad pracą na swój własny koszt, we własnym biznesie, pomysł już mam i do tego wiem że spółka z.o.o nie jest dla mnie.
  Trafiłam tu w idealnym momencie 🙂

  Odpowiedz

  Robert 14 listopada, 2017 o 10:42

  Praca we własnej firmie zawsze będzie bardziej opłacalna jeśli przyłożymy się do prowadzenia interesu. Bardzo mądry i ciekawy wpis. Sporo wyjaśnia jak dla mnie. Pozdrawiam! 🙂

  Odpowiedz

  Finansowanie 30 stycznia, 2019 o 00:55

  Zgodnie z jego ewentualną pomyłką. Wprawdzie doradcy podatkowego biura rachunkowego prowadzonego za sprawą nawet wykwalifikowanych, iż optymalizacja, choćby naczelnicy US zgrzytali zębami, że zostanie obsłużony badania profesjonalny. Aby przeczytać więcej na ten temat kliknij tutaj. Wiedza z zakresu działania marek w świecie.

  Odpowiedz

  Krazek91 11 sierpnia, 2019 o 17:50

  Dorzucił bym, że faktoring jak i kredyt obrotowy pełnia to samo zadanie polegającą za finansowaniu aktywności operacyjne spółki. Powinno się policzyć czy łazi nam wyłącznie o finansowanie, czy wprawdzie ważne dla naszej spółki są zarówno ekstra usługi, jak administrowanie należnościami, przestrzeganie płatności bądź owładnięcie ryzyka.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: