Ponad miesiąc temu zakończyłam cykl wpisów dotyczących tego, co przedsiębiorca powinien wiedzieć zawierając umowę B2B.
Pojawiło się sporo pytań od czytelników, a wśród nich zamówienie na cykl artykułów dotyczących zawierania umowy z punktu widzenia wykonawcy, a nie zamawiającego. Cykl jest w przygotowaniu. Myślę, że publikacja poszczególnych wpisów powinna się zacząć w połowie czerwca.
Kontynuując wyżej wspomniany cykl chciałam Ci opowiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy w kontekście zawieranych przez Ciebie umów.
Pomagając ostatnio jednemu z Klientów w negocjacjach dotyczących wykonania umowy, gdy rozmawialiśmy z Klientem o potencjalnym procesie sądowym usłyszałam:” I pewnie jeszcze nie zwróciłem uwagi na to, że sąd jest właściwy w Gdańsku…”
Otóż, nie zwrócił uwagi – rzeczywiście. Klient był z centrum Polski, a według umowy, sądem właściwym był sąd według siedziby kontrahenta mojego Klienta – a więc Gdańsk. Ewentualny proces sądowy na pewno byłby z udziałem biegłego, słuchaniem świadków i stron, więc minimum 3-4 rozprawy.
Koszt związany z dojazdem i noclegiem to jedno. Powiedziałabym, że to najmniejszy problem. Większym problemem jest czas jaki trzeba poświecić na podróż. Rozprawa w miejscowości, gdzie prowadzisz działalność i mieszkasz to najwyżej pół straconego dnia. Wyprawa na drugi koniec Polski to często 2 dni wyjęte z bieżących działań.
Zapis w umowie dotyczący właściwości sądu jest zapisem, na który przedsiębiorcy nie zwracają uwagi. Zazwyczaj jest w ostatnim paragrafie 🙂 Nie wiem czy to jest tego przyczyną. Zauważam, że przy zawieraniu umowy nie myśli się o ewentualnych problemach związanych z wykonaniem umowy, ale liczy się zyski.
Tymczasem umowę zawiera się na złe czasy. Zawierasz ją w głównej mierze po to aby móc z niej skorzystać gdy okaże się, że kontrahent nie wywiązuje się z tego na co się umówiliście. Powinieneś ją tak skonstruować aby ułatwiła Ci życie, a nie utrudniła (dojazd na rozprawy na drugi koniec Polski), kiedy okaże się, że musisz swoich praw dochodzić w sądzie.
PS. Jeżeli nie jesteś pewien czy umowa, którą chcesz zawrzeć chroni w wystarczający sposób Twoje interesy – wejdź na stronę www.bezpiecznaumowa.kacprzyk-bojaryn.pl, wypełnij krótki formularz i dowiedz się czy Twoja umowa jest bezpieczna.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }