Ty i Twoja firma. Jak świadomie wybrać odpowiednią formę na swój biznes. cz. 1 [DREAM 2.9.2017]

Magdalena Bojaryn19 lipca 2017Komentarze (0)

Nieważne czy prowadzisz już swój biznes czy zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy, chciałabym Ci zadać kilka pytań, które pozwolą Ci dojść do odpowiedzi na pytanie: Jaka formę prawną ma mieć Twój biznes?

Dlaczego to jest w ogóle takie ważne?

Moim zdaniem forma prowadzenia biznesu powinna:

  1. zoptymalizować koszty prowadzenia Twojej firmy
  2. dać Ci poczucie stabilności i „ogarnięcia całości”.
  3. ograniczyć ryzyko dla Twojego prywatnego majątku.

Jak widzisz ograniczenie ryzyka umieściłam na ostatnim miejscu – bo moim zdaniem dobrze zarządzana firma, z dobrą strategią biznesową nie potrzebuje aż tak bardzo kłaść nacisku na ograniczanie ryzyka.

Stawiasz na rozwój, robisz to z planem i z głową. Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi, bo na pewno nie o to, że zarządzanie ryzykiem nie jest istotne. Jest i to bardzo – ale nie na pierwszym miejscu.

No bo co z tego, że pozabezpieczasz się na wszystkich polach, jak strategie będziesz miał pt. „jakoś to będzie.”

Prowadzenie biznesu to jest ryzyko – nie zabezpieczysz się na wszystkich frontach. Jak będziesz stale się bał się, to Twoja firma się nie rozwinie. Ograniczanie ryzyka jest bardzo ważne – ale należy zacząć je ograniczać przede wszystkim na innych polach:

Jak zacząć?

Zanim zdecydujesz się na to, żeby przekształcić się w spółkę handlową, albo od razu założyć spółkę z o.o. albo spółkę komandytową, bo „tak jest bezpieczniej” musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Dziś zastanowimy się wspólnie nad jednym z nich.

Jakie ryzyko finansowe codziennie ponosi Twoja firma?

Chodzi tutaj głównie o rodzaj działalności. Inne ryzyko ponosi ktoś kto ma firmę tworzącą strony internetowe, świadczącą usługi doradcze czy prowadząc szkolenia, a inne ryzyko ponosi przedsiębiorca, który ma firmę produkcyjną lub hurtownie budowlaną.

W tym drugim przypadku, zazwyczaj działalność budowlana lub produkcyjna będzie wiązała się z większym ryzykiem prowadzenia firmy niż działalność polegająca przykładowo na tworzeniu grafik lub stron www.

Dlaczego? Zobacz:

  • aby móc sprzedać towar w hurtowni najpierw trzeba go kupić – a więc wyłożyć własne środki, ryzyko tego czy sprzedasz to co kupiłeś i zarobisz jest wysokie, a jeszcze jeżeli masz niską marżę, to koszty ewentualnej windykacji mogą „zjeść” Twój zarobek i w efekcie ucieszysz się jak wyjdziesz na przysłowiowe zero;

 

  • aby móc coś wyprodukować, musisz kupić lub stworzyć linię produkcyjną – nieważne czy to będzie ręczna manufaktura czy duży zakład produkujący meble – chodzi o to że musisz najpierw zainwestować;

 

  • w przypadku np. firmy budowlanej przeważnie terminowość Twoich prac zależy od tego czy ktoś inny dostarczy Ci zamówiony towar, zejdzie z budowy lub wykona dla Ciebie zamówione prace; jeżeli Twój klient zastrzegł sobie kary umowne za opóźnienie w wykonaniu robót –  Twoje ryzyko szybuje w górę.

Może się okazać, że nawet jeżeli już wykonasz umowę, to kary umowne których zażąda Twój klient zjedzą Twój zarobek a także spowodują, że wygenerujesz stratę

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku umów na tworzenie serwisów internetowych, sklepów internetowych lub aplikacji.

Czy rozumiesz już o co mi chodzi?

Zobacz jakie ryzyko generuje Twój biznes. Sprawdź jakie ponosisz koszty działalności i w jaki sposób będą one rosły i od czego zależą.

Stałe koszty Twojej firmy również wpływają na poziom ryzyka, które podejmujesz.

Odpowiedz sobie na pytanie ilu pracowników musisz zatrudnić, żeby prowadzić firmę. Czy jak firma się rozwinie czy będziesz musiał zwiększyć zatrudnienie czy wystarczy optymalizacja działań.

Jeżeli Twoje ryzyko nie jest dla Ciebie wysokie i jesteś w stanie w krótkim czasie zarządzić kosztami stałymi tak, żeby je znacznie zmniejszyć, jeżeli coś pójdzie nie tak, to możliwe, że nie musisz wybierać innej formy biznesu niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

CEIDG = 0 zł kosztów założenia, niskie koszty prowadzenia tej formy biznesu, proste zasady, brak konieczności ( do określonej kwoty) prowadzenia pełnej księgowości.

Nie ulegaj presji tego, że musisz zakładać spółkę z o.o. bo tak jest bezpiecznie.

Znam wiele firm, które prowadzą swój biznes jako indywidualni przedsiębiorcy, i nawet moim zdaniem powinni się przekształcić, ale robią to od wielu lat i nie wyobrażają sobie, aby miałoby to inaczej wyglądać. Nie mają też czasu, aby się tym zająć i nie mają takiej potrzeby, aby się inaczej zorganizować.

Takie podejście też nie jest dobre. Dlaczego?

I tu zbliżamy się do kolejnych zagadnień, o których opowiem Ci już za niedługo. Na dziś to już wszystko. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości – zostaw je w komentarzu lub napisz do mnie maila!

*************************************************

Odpowiedzi na pytania znajdziesz przede wszystkim w sobie – ale pomogę Ci do nich dojść podczas konferencji DREAM – Droga REAlizacji Marzeń – 2 września w Bionanoparku w Łodzi.

Serdecznie Cię zapraszam! Jeżeli chcesz sobie zagwarantować miejsce – wejdź na www.konferencja-dream.pl.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: