Najbardziej niebezpieczny biznes w Polsce. cz. 2

Magdalena Bojaryn19 lipca 2019Komentarze (0)

W moim poprzednim wpisie opowiedziałam Ci pewien scenariusz, który jest częstym scenariuszem w przeciętnej polskiej firmie prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dziś kolejna odsłona historii Młodego Przedsiębiorcy. Posłuchaj.

Tzw. cichy wspólnik

Czasem Młody Przedsiębiorca, który sam ma jednoosobową działalność gospodarczą zaczyna współpracować ze swoim Dobrym Kolegą. Powstaje wspólny pomysł. Jest idea, jest energia. Działamy! Kolega nie ma firmy, jest zatrudniony na etacie, ale się angażuje w projekt.

Jest potrzeba wyłożenia dodatkowych pieniędzy, Dobry Kolega, który pracując od lat w korporacji ma odłożone środki, przekazuje je na rozwój wspólnego przedsięwzięcia.

„Wspólnicy” przy okazji dowiadują się, że skoro wspólną markę firmuje tylko Młody Przedsiębiorca, to Dobry Kolega nie ma praktycznie żadnych praw ani do wymyślonej wspólnie nazwy, ani do strategii, ani do logo. Logo zostało zakupione przez Młodego Przedsiębiorcę, a marka firmowana jest przez niego.

Reakcja na taką wiadomość jest następująca „Ależ przecież my się dogadamy! Zawsze tak było!”

Powyższy problem z marką to tylko wierzchołek góry lodowej.

Ryzyko i cichy wspólnik

Zagadnień prawnych niosące ze sobą wysokie ryzyko zarówno dla Przedsiębiorcy jak i dla Kolegi jest w tym przykładzie stanowczo za dużo:

1) powstaje pytanie czy Kolega nie wykonuje pracy na rzecz Przedsiębiorcy – Młody Przedsiębiorca może spotkać się zarzutem zatrudniania pracownika na czarno, co wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością finansową, obowiązkiem zapłaty zaległych składek ZUS oraz wynagrodzenia dla pracownika, ale też z odpowiedzialnością karną.

2) jeżeli Kolega otrzymuje „pod stołem” swoją działkę z tytułu udziału w spółce, której formalnie nie ma, to nie rozlicza się z podatku dochodowego, co grozi odpowiedzialnością karno-skarbową i finansową, wielkość której zależy od rozmiaru działania z Przedsiębiorcą,

3) jeżeli Kolega wykonywał na rzecz wspólnego przedsięwzięcia prace objęte prawami autorskimi – do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia korzystania z tych praw, a jeżeli uznać, że Kolega pracował na rzecz Przedsiębiorcy, to prawa autorskie majątkowe należą się pracodawcy czyli Przedsiębiorcy,

4) jeżeli aktywności zawodowej Kolegi nie można uznać za pracę wykonywaną na rzecz Przedsiębiorcy, to najprawdopodobniej Koledze można postawić zarzut prowadzenia działalności gospodarczej bez jej zarejestrowania (co jest wykroczeniem),  jeżeli jego aktywność ma cechy prowadzenia takiej działalności;

Co twierdzą przedsiębiorcy?

Obaj zgodnie mówią, że przecież sobie ufają,znają się od czasów dzieciństwa. Mówią też, że jak biznes nabierze już właściwych rozmiarów, to wtedy pomyślą o tym, żeby „związek” zalegalizować. Trochę taki „związek na próbę.”

Plany weryfikuje życie

Okazuje się, że życie Młodego Przedsiębiorcy pewnego dnia diametralnie się zmienia. Projekt, nad którym wspólnie pracowali okazuje się dużym sukcesem, ale Młody Przedsiębiorca rozwodzi się. Ma dwójkę małoletnich dzieci. Rozwód następuje z jego winy. Orzeczone są alimenty na dzieci i żonę.

Młody Przedsiębiorca musi się wyprowadzić, i gdzieś zamieszkać. Jego potrzeby finansowe wzrosły dwukrotnie. Raptem okazuje się, że Młody Przedsiębiorca inaczej postrzega zaangażowanie Młodego Kolegi. O włożonych do jego firmy przez Kolegę pieniądzach nie pamięta i oczekuje od niego, że ten zrozumie jego trudną sytuację.

Ot, życie.

Kolega chciałby rozliczyć się z Przedsiębiorcą. Twierdzi, że ma prawo do logo i do marki. Przedsiębiorca zaprzecza, a Kolega nie ma jak tego wykazać.  Przecież nie wychylał się w działalności, działał zza biurka, bo będąc zatrudnionym w korporacji miał podpisaną umowę o zakazie konkurencji. Nie ma go więc w żadnej oficjalnej korespondencji z klientami, ani na żadnych wydarzeniach w mediach społecznościowych. Dbał o dyskrecję i ufał Młodemu Przedsiębiorcy.

Przez to, że ich współpraca była nieformalna, to „ruszenie” teraz spraw związanych z prowadzonym wspólnie biznesem może być ryzykowne.

Dowodowo, Kolega jest w trudnej sytuacji.

Przy tym ma spore wątpliwości, czy wytaczać wszystkie argumenty. Obaj wiedzą o sobie dużo i nie za bardzo wiadomo, kto co wyciągnie i czego użyje.

Kolega nie chce stracić swojej obecnej pracy, co jest prawdopodobne, jak pracodawca dowie się, że złamał zakaz konkurencji.

Mądry Kolega po szkodzie…

Najczęstszym powodem nieporozumień dotyczących rozliczeń pomiędzy ludźmi, którzy prowadzą wspólnie jakieś przedsięwzięcie jest nagła zmiana sytuacji rodzinnej i majątkowej. Często człowiek postawiony  w taki sposób pod ścianą „zapomina” albo liczy na to, że druga strona go zrozumie. A liczy na to głównie dlatego, że wie, że jest w lepszej sytuacji i na silniejszej pozycji.

A jest na takiej pozycji, bo współpraca pomiędzy dwoma kolegami nie została uregulowana w żaden formalny sposób. Okazało się niestety, że uścisk ręki i wspomnienia ze szkolnej ławki to za mało.

Zanim zaangażujesz się jak Kolega – zaproś prawnika do rozmów. Poznaj zagrożenia, zapytaj o rozwiązania.  A potem zdecyduj czy zamykasz oczy i jedziesz czy świadomie wybierasz drogę.

**********

Autor: Magdalena Bojaryn, radca prawny dla biznesu, przedsiębiorca.

Napisałam ten wpis, jak zawsze, żeby ułatwić Ci życie. Jeżeli uważasz, że jest przydatny, możesz go udostępnić przez FB lub LinkedIn. Będzie mi bardzo miło.

Jeżeli chcesz być na bieżąco możesz polubić naszą kancelarię na FB: Biznesove Kancelaria Radców Prawnych Kacprzyk Bojaryn. Możesz również dołączyć do nas na LinkedIn: Biznesove.

Znajdziesz mnie tutaj: Magdalena Bojaryn Facebook, Magdalena Bojaryn LinkedIn

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: