Przełom w karach umownych w umowach z operatorami?
Pojawiła się w ostatnim czasie informacja w mediach o wyroku Sądu w Warszawie co do zasadności żądania kar umownych za wygaśnięcie umowy przed terminem jej zawarcia.
Według danych jakie mam z informacji uzyskanych na stronie Gazety Lubuskiej sprawa dotyczyła umowy z operatorem i zerwania tej przez klienta – przedsiębiorcę. Kwota na pewno nie była niska, bo dotyczyła 17 abonamentów. Nie dziwię się wcale, że klient chciał podważyć zasadność ich naliczenia.
Co zakwestionował sąd?
Nie udało mi się jeszcze dotrzeć do treści uzasadnienia tego wyroku. Jednak z informacji przekazanych przez pełnomocnika prowadzącego sprawę wynika, że powodem, dla którego Sąd uznał, że kary się nie należą było sformułowanie użyte w umowie o świadczeniu usług. Otóż, klient został obciążony karami w związku z brakiem aktywności na kartach SIM.
Sąd przychylił się do wyjaśnień pełnomocniczki, w których argumentowała, że utrzymanie aktywności jest obowiązkiem operatora, klient zaś jest jedynie zobowiązany do uiszczania opłat za świadczoną przez operatora usługę komunikacyjną.
Po tych informacjach pojawiły się entuzjastyczne opinie, że oznacza to kres kar żądanych przez operatorów za zerwanie umowy przed terminem na jaki została ona zawarta.
Wydaje mi się, że za wcześnie jeszcze, żeby iść w tą stronę.
Po pierwsze z powyższych doniesień prasowych nie wynika czy przytaczany wyrok jest prawomocny, czy też nie.
Po drugie, dopóki nie znamy treści uzasadnienia trudno wyrokować co dokładnie zakwestionował Sąd.
Po trzecie, orzecznictwo Sądu Najwyższego w przedmiocie możliwości zastrzegania kary umownej za zakończenie umowy przed terminem na jaki została zawarta jest ciągle aktualne i dopuszcza taką możliwość.
Przy czym zastrzega się, że można żądać albo kary za nienależyte wykonanie umowy albo kary za zerwanie umowy przed terminem (patrz: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2015 r., II CSK 585/14) . Strony muszą też taką karę w umowie przewidzieć.
Sprawę niedawnego wyroku Sądu w Warszawie będę monitorować. Jak tylko zdobędę treść uzasadnienia wyroku, na pewno podzielę się nią na blogu.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Operator nie ma prawa zawiesić bądź odstąpić od umowy świadczonej usługi kiedy strona korzystająca z usług za nie płaci, nie wiem więc dlaczego tak się stało i jestem naprawdę zaskoczony. Czekam na informacje w sprawie decyzji sądu na ten temat
Właśnie dlatego trzeba przestrzegać ludzi przed takimi karami umowynymi bo czasami nie zdają sobie sprawy jakie mogą ponieść koszty.
Każdy powinien przede wszystkim czytać umowy przed podpisaniem i to czytać ze zrozumieniem. Niestety bardzo rzadko jest to normalna praktyka. Nawet wśród przedsiębiorców.