Gdy klient spóźnia się z wykonaniem umowy…czyli „zwłoki” w umowie (5z11)

Magdalena Bojaryn06 kwietnia 20166 komentarzy

Contract Word Meaning Bond Compact And Contracts

Dosyć często zauważam takie zjawisko, że w umowie pojawiają się zapisy, które tylko pogarszają sytuację jednej ze stron. Czasem lepiej jest gdy umowa dany problem przemilcza, bo i tak można sięgnąć do kodeksu cywilnego w tej sprawie.

Doskonałym przykładem jest regulowanie w umowie kwestii odsetek. 

Jeżeli jesteś kupującym bądź odbiorcą w przypadku umowy dostawy, owszem, zapis, że odsetki ustawowe należą się w przypadku zwłoki w zapłacie będzie dla Ciebie korzystny.

Dla sprzedającego bądź dostawcy, korzystne jest żeby odsetki należały się za opóźnienie w zapłacie.

Czytaj poniżej dlaczego.

Zwłoka a opóźnienie

Gdy dłużnik nie wykonuje świadczenia pieniężnego, czyli gdy nie płaci – należą Ci się odsetki

Jeżeli w umowie chcesz inaczej niż w kodeksie cywilnym uregulować kwestię odsetek, pamiętaj o tym, żeby sobie nie zaszkodzić.

Jeżeli jesteś wierzycielem wierzytelności niepieniężnej z umowy, czyli mówiąc po ludzku to Ty masz komuś zapłacić, zadbaj o to, żeby w umowie były określone odsetki za zwłokę w zapłacie.

Ze zwłoką dłużnika mamy do czynienia wtedy kiedy opóźnienie w zapłacie jest przez niego zawinione. Czyli zapłacisz odsetki tylko wtedy gdy będzie Ci można przypisać winę za to, że nie płacisz w terminie.

Jeżeli jesteś wierzycielem wierzytelności pieniężnej z umowy, czyli to Tobie mają zapłacić, nie wprowadzaj odsetek za zwłokę w zapłacie, ale za opóźnienie.

W przypadku opóźnienia w zapłacie, nie interesuje nas dlaczego dłużnik nam nie zapłacił w terminie, czy nastąpiło to z jego winy czy też było od niego zupełnie niezależne.

Gdy dłużnik nie wykonuje świadczenia niepieniężnego – należy Ci się kara umowna (jeżeli zastrzegłeś ją umowie)

Z podobnym problemem będziesz miał do czynienia w przypadku określania w umowie okoliczności, kiedy możesz żądać od kontrahenta kary umownej.

Jeżeli chcesz móc żądać zapłaty kary umownej od dłużnika, niezależnie od tego czy on ze swojej strony ponosi winę za niewykonanie zobowiązania niepieniężnego, musisz zawrzeć to w umowie.

Musisz wprowadzić zapis, który jednoznacznie będzie wskazywał na to, że kara umowna należy się w przypadku opóźnienia w wykonaniu zobowiązania np. opóźnienia w dostarczeniu maszyny, w oddaniu projektu, w odbiorze rzeczy.

Jeżeli takiego zapisu nie wprowadzimy to będzie obowiązywała reguła ogólna z kodeksu cywilnego i dłużnik będzie mógł się uwolnić od zapłaty kar umownych jeżeli wykaże, że niewykonanie zobowiązania nastąpiło nie z jego winy.

I znowu w zależności od tego, którą stroną jesteś w umowie, korzystniejsza będzie zwłoka od opóźnienia.

Jeżeli masz jakieś pytania – możesz je zadać w komentarzu. Zawsze też możesz do mnie napisać lub zadzwonić.

PS Jeżeli jeszcze nie czytałeś poprzednich wpisów z cyklu 11 rzeczy, o których musisz pamiętać przy zawieraniu umów B2B, zapraszam do lektury.

Tu znajdziesz informacje na temat dlaczego warto zawierać umowę na piśmie.

W tym miejscu opowiadam co warto sprawdzić zanim zawrze się umowę. 

Ten wpis jest o tym jak istotny jest adres Twojego kontrahenta w umowie.

A tutaj przeczytasz o tym co daje ustanowienie pełnomocników do wykonywania umów.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Karol 6 kwietnia, 2016 o 10:35

  Pani Mecenas, w tym akapicie wkradła się literówka, zamiast „dłużnik” pojawił się ” wierzyciel”

  „Jeżeli jesteś wierzycielem wierzytelności niepieniężnej z umowy, czyli mówiąc po ludzku to Ty masz komuś zapłacić, zadbaj o to, żeby w umowie były określone odsetki za zwłokę w zapłacie.”
  Pozdrawiam – wdzięczny czytacz

  Odpowiedz

  Magdalena Bojaryn 6 kwietnia, 2016 o 11:22

  A oczywiście!:) Zrobiłam błąd logiczny. Dziękuję za czujność! I pozdrawiam serdecznie!
  MB

  Odpowiedz

  Waldemar 6 kwietnia, 2016 o 13:40

  Czy w tym zdaniu nie kryje się jeszcze jeden błąd? Jeżeli, po ludzku, mam komuś zapłacić, to czy mowa nie jest o wierzytelności pieniężnej?

  Dalej jest już poprawnie: „Jeżeli jesteś wierzycielem wierzytelności pieniężnej z umowy, czyli to Tobie mają zapłacić…”.

  Odpowiedz

  Magdalena Bojaryn 6 kwietnia, 2016 o 13:48

  Myślę, że najłatwiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie umowy, którą prawie każdy zna z praktyki np. umowy sprzedaży samochodu.
  Kupujący samochód ma roszczenie do Sprzedającego o wierzytelność niepieniężną czyli o wydanie samochodu.
  Sprzedający samochód ma roszczenie do Kupującego o wierzytelność pieniężną czyli o zapłatę.
  W większości przypadków umowy dotyczą zarówno wierzytelności pieniężnych jak i niepieniężnych.
  Mam nadzieję, że to wyjaśnia wątpliwości 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!
  MB

  Odpowiedz

  Waldemar 7 kwietnia, 2016 o 14:58

  Pani Magdaleno,
  dziękuję za odpowiedź, ale nie miałem wątpliwości co do tego, czym jest wierzytelność pieniężna, a czym wierzytelność niepieniężna.
  Zwracałem jedynie uwagę na błąd w poście – jeżeli mamy komuś zapłacić to jesteśmy dłużnikami wierzytelności pieniężnej, a nie wierzytelności niepieniężnej, jak to zostało zapisane w cytowanym przeze mnie akapicie.

  jest:
  „Jeżeli jesteś dłużnikiem wierzytelności niepieniężnej z umowy, czyli mówiąc po ludzku to Ty masz komuś zapłacić…”

  powinno być:
  „Jeżeli jesteś dłużnikiem wierzytelności pieniężnej z umowy, czyli mówiąc po ludzku to Ty masz komuś zapłacić…”

  Odpowiedz

  Aleksandra 27 listopada, 2018 o 23:10

  Dzień dobry,
  Mam problem ze Zleceniodawcą, który wystosował kary umowne w mojej ocenie niesłusznie, gdyż w rzeczonej umowie nie było klauzuli dostarczenia osobiście tylko dostarczenia do Zamawiającego, w związku z powyższym wysłałam kurierem Poczty Polskiej POCZTEX-em w dniu, kiedy miałam osobiście jechać,lecz nie pojechałam, ponieważ zaskoczyła mnie aura pogodowa miałam zmienione opony na letnie… w związku z tym, że było ponad 300 km do pokonania nie ryzykowałam i wysłałam w/w kurierem, oczym poinformowałam e-mail-owo Zamawiajacego, kurier dostarczył dnia następnego – naliczono za to karę za 1 dzień, po tym była kolejna korespondencja wysłana Pocztą Polską w dniu doręczenia do Zamawiajacego i za to policzył dwa dni opóźnienia, Zamawiajacy powołuje się na zapisy obowiązujace KC, zaznaczam, że jest to Urząd Miasta czy w tej okoliczności nie obowiązują przepisy KPA, notabene w umowie zawarto zapis KC, to strona Wykonawcy, natomiast Zamawiający miał zapis w umowie iż „Odbiór przedmiotu zamówienia nastąpi po wstępnej weryfikacji operatu pod względem zgodności z zasadami i wymogami określonymi w cyt. Ustawie o gospodarce nieruchomosciami oraz w przepisach wykonawczych do ustawy, na podstawie protokołu odbioru, podpisanego przez przedstawicieli Zamawiającego oraz Wykonawcę w ciągu 14 dni od daty dostarczenia operatu szacunkowego” Nie dość , że nie sporządzono protokołu odbioru, tylko przesłano uwagi do operatu szacunkowego , kiedy po peturbacjach z nimi wystawiono PROTOKÓŁ ODBIORU 35 DNI PO TERMINIE….OD DATY DOSTARCZENIA OPERATU SZACUNKOWEGO, czy mam prawo odstąpić od umowy, gdyż w ramach tej umowy mam zobowiązanie do aktualizacji operatu szacunkowego
  Kolejny pkt „Jeżeli w wyniku wstępnej weryfikacji w operacie szacunkowym zostaną zauważone uchybienia, zamawiający przedstawi pisemne zastrzeżenia i wyznaczy mu dodatkowy termin na usunięcie uchybień…” w kolejności Wykonawca jest zobowiązany do dostarczenia poprawionego operatu szacunkowego (…)w terminie 7 dni od daty przekazania informacji o uchybieniach, za dostarczenie tego operatu poprawionego otrzymałam karę za 2 dni opóźnienia, kiedy wysyłałam Pocztą Polską w terminie 7 -go dnia
  Czy w takiej sytuacji , dostarczenie winno być osobiste czy nie obejmuje mnie możliwość wysłania w terminie przez Pocztę Polską (przesyłki rejestrowane) według Kodeksu Cywilnego?
  w dotychczasowej karierze zawodowej nie spotkałam się z czymś takim, tak jak mnie potraktowano…dziś dostałam pismo poświadczenia według KC 499 czy ta kara jest słuszna?w mojej ocenie jest to naruszenie moich dóbr osobistych , nie mogę załączyć umowy tutaj, bo sprzeczności widzę teraz wiele…

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: