Jeżeli po lekturze poprzednich 10 wpisów z cyklu 11 rzeczy …, miałeś poczucie, że dotychczasowy sposób zawierania umów w Twojej firmie nie jest dla Ciebie korzystny. Jeżeli dowiedziałeś się czegoś co spowodowało, że zrobiłeś zmiany w projektach umów, których używasz, albo zmieniłeś sposób zawierania umów, to znaczy, że prawnik jest Ci potrzebny. 🙂
Biorąc pod uwagę moją dotychczasową praktykę i doświadczenie biznesowe swoich klientów, dostrzegam jedną cechę wspólną dla wszystkich. Przedsiębiorca chce prowadzić swój biznes sprawnie i skutecznie. Nie chce, by sprawy nie związane bezpośrednio z biznesem przeszkadzały mu efektywnym działaniu.
Dopóki, nie doświadczy na własnej skórze, konsekwencji braku prawnika w swoich działaniach, dopóty będzie działał jak dotychczas, bo „przecież do tej pory nic złego się nie zadziało.”
Uczestnicząc jakiś czas temu w negocjacjach mających doprowadzić do wykonania umowy sprzedaży maszyn wielkogabarytowych, miałam okazję porozmawiać z przedsiębiorcą mającym kilkudziesięcioletnią tradycję prowadzenia biznesu. Była to firma tylko pośrednio związana ze sprawą, którą się zajmowałam, jednak potrzebne mi były informacje, które ten człowiek posiadał, i które były pomocne przy rozwiązaniu sprawy mojego Klienta.
Dowiedziałam się wtedy, że ten przedsiębiorca przez całe swoje życie prowadził biznes samodzielnie, bez prawników. Powiedział mi, że nigdy nie miał poważniejszych problemów ze swoimi klientami, a jeżeli były to zawsze potrafił je rozwiązać. Negatywnie wyrażał się też o wpływie prawników na to w jaki sposób współpracują ze sobą przedsiębiorcy. No cóż, powiedzenie, że prawnik zabije każdy biznes musiało mieć w czymś swoje źródło.
Bo chodzi o to, żeby prawnik stał po stronie biznesu i pomagał go prowadzić, a nie rzucał prawne kłody pod nogi nie dając rozwiązań biznesowych.
Jeżeli szukasz prawnika, aby pomógł Ci prowadzić biznes, szukaj takiego, który ten biznes zna. Szukaj kogoś z doświadczeniem w zarządzaniu, kogoś kto wie co to znaczy prowadzić przedsiębiorstwo.
Taki prawnik będzie wspierał Twoje działania. Pomoże Ci znaleźć prawne rozwiązania, które będą służyć Twojej firmie.
Moja zasada brzmi: to prawnik jest dla biznesu, a nie odwrotnie. Prawo jest Twoim narzędziem do prowadzenia Twojej firmy.
Jeżeli zaczynasz dopiero swój biznes, zainwestuj w doradztwo prawne, tak aby ktoś kto się na tym zna, pomógł Ci przygotować bazę prawną, z której będziesz korzystał w przyszłości. Konsultuj się na bieżąco, jeżeli coś Cię zaniepokoi, albo czegoś nie jesteś pewien.
Dopytaj się jaki rodzaj działalności będzie dla Ciebie odpowiedni. Spraw, o które pod kątem prawnym powinieneś zadbać, jest na prawdę dużo.
Jeżeli zmienia się sposób w jaki działa Twoja firma, albo przy wykonaniu umowy z jakimś klientem pojawiły się problemy i okazało się, że jakaś kwestia powinna a nie została uregulowana w umowie – reaguj od razu.
Taniej jest zainwestować w usługi prawnicze na etapie zawierania umów, zanim pojawi się problem, niż potem próbować go rozwiązać. Niestety, wciąż nie mamy mentalności ugodowej w przypadku sporów z umów. Jeżeli wydaje Ci się, że jak sprawę oddasz do sądu, to przecież sąd będzie po Twojej stronie, bo tak jest sprawiedliwie, obawiam się, że jeżeli prawnie masz racji, to sprawę możesz przegrać.
Tymczasem, w znakomitej większości przypadków, dobrze skonstruowana umowa pomoże Ci wyegzekwować jej wykonanie od kontrahenta i zadba o Twoje interesy. Będziesz miał się na co powołać żądając wykonania umowy od swojego partnera biznesowego.
Usługa prawnika, nawet jak dojdzie do sporu będzie tańsza, bo sprawa będzie prostsza i mniej ryzykowna. Jeżeli nawet trafi do sądu, będzie trwała krócej.
Teraz jeszcze kilka słów o wzorach umów z internetu. Może się zdarzyć, że jakiś wzór ściągnięty z internetu odpowie na potrzeby Twojej firmy, ale śmiem twierdzić, że zdarzy się to prawie nigdy. Każdy biznes jest inny.
Poza tym, jeżeli nie jesteś prawnikiem:
- skąd wiesz że zapisy w umowie są dla Ciebie korzystne?
- w jaki sposób ocenisz, czy jakichś kwestii nie należy jeszcze wprowadzić do umowy, tak aby zabezpieczyć Twoje interesy?
- skąd będziesz wiedział, czy umowa nie zawiera uregulowań, które ze względu na zmianę przepisów są już nieaktualne?
- jak zweryfikujesz, czy umowa z konsumentem nie zawiera klauzul niedozwolonych?
Taniej i szybciej jest zlecić tą pracę prawnikowi. Ty możesz w tym czasie pozyskiwać nowych klientów i rozwijać swój biznes.
Nie piszę tego wszystkiego dlatego, że jestem prawnikiem. Jak już wspomniałam wcześniej, dzięki temu, że zajmujemy się sprawami bardziej skomplikowanymi, nasza pomoc wtedy więcej kosztuje. Piszę o tym, bo w Twoim interesie jest sprawy prawne załatwiać za pomocą prawnika.
Google nie prowadzi Ci księgowości, więc nie powinien być raczej Twoim prawnikiem.
Z prawniczym pozdrowieniem kończę niniejszym cykl 11 rzeczy, o którym powinieneś pamiętać przy zawieraniu umów B2B.
Wiem, że dla wielu z Was wpisy okazały się bardzo przydatne. Dlatego to nie koniec 🙂
W przyszłym tygodniu pojawi się wpis podsumowujący cały cykl wraz z zapowiedzią nowych wpisów. Koncert życzeń co do tego o czym mam napisać nadal trwa 🙂 Możecie swoje uwagi zostawić w komentarzach poniżej.
PS. Jeżeli nie jesteś pewien czy umowa, którą chcesz zawrzeć chroni w wystarczający sposób Twoje interesy – wejdź na stronę www.bezpiecznaumowa.kacprzyk-bojaryn.pl, wypełnij krótki formularz i dowiedz się czy Twoja umowa jest bezpieczna.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }