Właściwość sądu w umowie. Wiesz jakie ma znaczenie? (12 z 11)

Magdalena Bojaryn        07 czerwca 2016        Komentarze (0)

Contract Word Meaning Bond Compact And Contracts

Ponad miesiąc temu zakończyłam cykl wpisów dotyczących tego, co przedsiębiorca powinien wiedzieć zawierając umowę B2B.

Pojawiło się sporo pytań od czytelników, a wśród nich zamówienie na cykl artykułów dotyczących zawierania umowy z punktu widzenia wykonawcy, a nie zamawiającego. Cykl jest w przygotowaniu. Myślę, że publikacja poszczególnych wpisów powinna się zacząć w połowie czerwca.

Kontynuując wyżej wspomniany cykl chciałam Ci opowiedzieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy w kontekście zawieranych przez Ciebie umów.

Pomagając ostatnio jednemu z Klientów w negocjacjach dotyczących wykonania umowy, gdy rozmawialiśmy z Klientem o potencjalnym procesie sądowym usłyszałam:” I pewnie jeszcze nie zwróciłem uwagi na to, że sąd jest właściwy w Gdańsku…”

Otóż, nie zwrócił uwagi – rzeczywiście. Klient był z centrum Polski, a według umowy, sądem właściwym był sąd według siedziby kontrahenta mojego Klienta – a więc Gdańsk. Ewentualny proces sądowy na pewno byłby z udziałem biegłego, słuchaniem świadków i stron, więc minimum 3-4 rozprawy.

Koszt związany z dojazdem i noclegiem to jedno. Powiedziałabym, że to najmniejszy problem. Większym problemem jest czas jaki trzeba poświecić na podróż.  Rozprawa w miejscowości, gdzie prowadzisz działalność i mieszkasz to najwyżej pół straconego dnia. Wyprawa na drugi koniec Polski to często 2 dni wyjęte z bieżących działań. 

Zapis w umowie dotyczący właściwości sądu jest zapisem, na który przedsiębiorcy nie zwracają uwagi. Zazwyczaj jest w ostatnim paragrafie 🙂 Nie wiem czy to jest tego przyczyną. Zauważam, że przy zawieraniu umowy nie myśli się o ewentualnych problemach związanych z wykonaniem umowy, ale liczy się zyski.

Tymczasem umowę zawiera się na złe czasy. Zawierasz ją w głównej mierze po to aby móc z niej skorzystać gdy okaże się, że kontrahent nie wywiązuje się z tego na co się umówiliście. Powinieneś ją tak skonstruować aby ułatwiła Ci życie, a nie utrudniła (dojazd na rozprawy na drugi koniec Polski), kiedy okaże się, że musisz swoich praw dochodzić w sądzie.

PS. Jeżeli nie jesteś pewien czy umowa, którą chcesz zawrzeć chroni w wystarczający sposób Twoje interesy – wejdź na stronę www.bezpiecznaumowa.kacprzyk-bojaryn.pl, wypełnij krótki formularz i dowiedz się czy Twoja umowa jest bezpieczna.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mb@kacprzyk-bojaryn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: