Umowa spółki z o.o. – S24 czy wizyta u notariusza? Wstęp

Magdalena Bojaryn        16 lutego 2017        Komentarze (0)

mayor-917149_640Jak pewnie już wiecie 21 lutego br. w Business Link w Łodzi w ramach partnerskiej współpracy pomiędzy BL a naszą Kancelarią będę prowadzić krótkie szkolenie dla przedsiębiorców. Opowiem o plusach i minusach prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Chyba zostały jeszcze wolne miejsca – zapraszam!

Nie jest to rozwiązanie idealne, nie eliminuje wszystkich problemów indywidualnej działalności, ale daje możliwości i ochronę, których na pewno jednoosobowa działalność nie zapewnia.

Po szczegóły zapraszam na wtorkowe spotkanie. A tymczasem dziś otwieram temat dotyczący umowy sp. z o.o.

Spółka przez internet czy u notariusza?

Jeżeli chcesz założyć sp. z o.o. możliwości masz dwie: albo robisz to przez S24 (https://ekrs.ms.gov.pl) albo idziesz do notariusza.

S24 jest kusząca, bo jest tańsza. Nie musisz nigdzie wychodzić, sprawę załatwiasz od ręki przez internet.  Nad niczym się specjalnie nie zastanawiasz. Po prostu załatwiasz formalności. I działasz.

Od razu masz za sobą zawarcie umowy spółki jak i jej zarejestrowanie. Kuszące, prawda? 🙂

Jeżeli chodzi o umowę przed notariuszem – trzeba ją stworzyć. A potem jeszcze należy zarejestrować sp. z o.o. w KRS. Więcej formalności i większe koszty.

Umowa szyta na Twoją miarę

Co do umowy spółki, to owszem można posłużyć się wzorem.

Domyślasz się pewnie jakie jest moje zdanie na temat umów z internetu. Mogą się nimi posługiwać osoby znające się na prawie, bo będą wiedziały jak ją dopasować do swoich potrzeb.

Jeżeli nie jesteś prawnikiem potrzebujesz, żeby umowę uszyto Ci na miarę.

Wtedy tylko umowa będzie Ci służyła i obroni Twoje interesy jak zajdzie taka potrzeba. A skoro już angażujemy notariusza, to można różne istotne kwestie związane podziałem sił w spółce poruszyć i ustalić.

Te ważne zagadnienia to: siła głosów, dopłaty, możliwość wykluczenia wspólnika, zasady odbywania się zgromadzenia wspólników, możliwości podejmowania decyzji przez zarząd, okoliczności rozwiązania spółki, śmierć wspólnika itp. itd.

Wszystko po to, aby umowa spółki odzwierciedlała to jak ma funkcjonować spółka, aby zadziałała jak parasol ochronny w razie niezapowiedzianych okoliczności. I przede wszystkim, dobra umowa spółki spowoduje, że w razie zawirowań albo nawet konfliktu pomiędzy wspólnikami – spółka będzie mogła funkcjonować i nie dojdzie do jej paraliżu.

To wymaga wysiłku i zastanowienia się nad kwestiami drażliwymi i trudnymi. Wymaga też wyobrażenia sobie tego, co będzie jeżeli przyjdzie się wspólnikom rozstać? Co stanie się w razie śmierci wspólnika? Nie są to tematy łatwe ani przyjemne.

Pamiętaj, że jeżeli rozmawiasz o teoretycznym problemie, który może być zarówno Twój jak i Twojego wspólnika, będzie Ci łatwiej dojść do optymalnego rozwiązania. Dlatego o trudnych kwestiach warto rozmawiać zanim pojawi się problem.

Dobrze poznaj swojego wspólnika

Są tacy, którzy twierdzą, że biznes lubi prędkość. Ja uważam, że w pewnych kwestiach, które mogą w bardzo przykry sposób rzutować na biznes w przyszłości, pośpiech nie jest wskazany.

Należy się nad kluczowymi zagadnieniami zastanowić i poświęcić im odpowiednią ilość czasu.

To inwestycja na przyszłość.

To trochę jak nauki przedmałżeńskie 🙂 Jak się okaże, że nie jesteś w stanie się dogadać ze swoim przyszłym wspólnikiem/wspólnikami, to może lepiej rozejść się teraz niż wchodzić do biznesu z kimś, z kim nie jesteś w stanie porozmawiać na trudne tematy? A wierz mi, w trakcie prowadzenia biznesu będzie ich mnóstwo.

Spotkałam się kiedyś z takim stwierdzeniem, że jak ktoś chce rozmawiać na początku tworzenia firmy o tym, co będzie jak się wspólnicy będą rozstawać, to znaczy, że nie jest gotowy, żeby być wspólnikiem.

Powiedziałabym, że jest wręcz przeciwnie. Jest to moim zdaniem dojrzałe i przemyślane podejście do biznesu, które nie zakłada strategii „jakoś to będzie”, ale tworzy rzeczywistość i prostuje ważne kwestie na przyszłość, nie pozostawiając ich przypadkowi.

PS 1 Jeżeli chcesz zarejestrować sp. z o.o. i zastanawiasz się jak stworzyć dobra umowę spółki z o.o. – skontaktuj się ze mną. Chętnie odpowiem i doradzę, tak aby umowa spółki służyła spółce i wspólnikom.

Możesz to zrobić bezpośrednio przez e-mail mb/at/kacprzyk-bojaryn.pl lub za pośrednictwem strony  www.bezpiecznaumowa.kacprzyk-bojaryn.pl. Wypełnij krótki formularz i dowiedz się czy Twoja umowa jest bezpieczna.

PS 2 Zapraszam Cię na moje szkolenie w BL  – wtorek 21 lutego 2017, godz. 9:00. Dowiesz się o tym co warto w umowie spółki przewidzieć i jakie są konsekwencje pozostawienia tych kwestii samych sobie.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mb@kacprzyk-bojaryn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: