O umowie najmu. Praktyczne informacje dla wynajmujących.

Magdalena Bojaryn        14 czerwca 2016        Komentarze (0)

conference_roomJeżeli jesteś wynajmującym, obojętnie czy jesteś przedsiębiorcą czy też osobą fizyczną czerpiącą zyski z najmu nieruchomości, najprawdopodobniej stykasz się najczęściej z następującymi problemami:

  1. niepłacenia czynszu najmu w terminie
  2. bezumownego korzystania z lokalu i eksmisją lokatorów
  3. zniszczeniami lokalu przekraczającymi wysokość kaucji

Poniżej opowiem o kilku praktycznych problemach związanych z powyższymi zagadnieniami i podpowiem Ci jak je rozwiązać.

Najemca bez meldunku. 

Z mojego doświadczenia, obok należności z pożyczek prywatnych pomiędzy znajomymi lub w rodzinie, należności od osób fizycznych wynikające z najmu lokalu mieszkalnego, są należnościami najtrudniejszymi do zwindykowania.

Zwłaszcza, gdy masz do czynienia z taką sytuacją, gdzie jedyny adres dłużnika jakim dysponujesz to adres wynajmowanej przez niego Twojej nieruchomości.

Jeżeli dłużnik po opuszczeniu Twojej nieruchomości, nie zamelduje się na innym adresie w najbliższym czasie, nie będziesz mógł szybko i skutecznie przeprowadzić postępowania sądowego. Tym samym, Sąd nie będzie mógł doręczyć dłużnikowi sądowej korespondencji.

Ewentualny nakaz zapłaty zostanie uchylony, a postępowanie zawieszone.

Sąd na Twój wniosek będzie mógł ustanowić kuratora dla takiego dłużnika. Jest to jedno z rozwiązań, które umożliwia przeprowadzenie postępowania sądowego, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które Ty będziesz musiał ponieść.

Jeżeli nie zawnioskujesz o ustanowienie kuratora, sąd nie będzie mógł dostarczyć nakazu zapłaty i umorzy postępowanie w sprawie.

Pamiętaj, że na odzyskanie długu z tytułu najmu masz tylko 3 lata.

Jeżeli nie będziesz mógł zlokalizować swojego dłużnika, należność czynszowa może się przedawnić.

Postępowanie sądowe jest wtedy ryzykowne. Jak dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, powództwo zostanie oddalone. Pozostanie Ci ewentualne wpisanie dłużnika do KRD. Więcej na ten temat piszę tutaj. 

Zastaw ustawowy – obciążenie ruchomości najemcy a uprzywilejowanie wynajmującego

stairs-home-loft-lifestyleJeżeli to Ty wynajmujesz lokal pod swoją działalność gospodarczą albo mieszkanie, czy kiedykolwiek miałeś świadomość tego, że z chwilą kiedy spóźniłeś się z wpłatą czynszu w terminie (a każdemu się zdarza) na rzeczach wniesionych do tej nieruchomości powstaje zastaw?

No właśnie.

Twój dłużnik z tytułu czynszu najmu, jeżeli jesteś wynajmującym, też tego prawdopodobnie nie wie.

Nie wie, że jeżeli jako najemca stał się dłużnikiem, Ty jako wynajmujący możesz sprzeciwić się temu, aby dłużnik opróżnił lokal ze swoich rzeczy.

Możesz nawet użyć do tego siły. Wreszcie, możesz też, celem ochrony swojego prawa usunąć jego rzeczy z przedmiotu najmu (lokalu, mieszkania) żeby je zabezpieczyć.

Musisz tylko wiedzieć jak to zrobić.

Opowiem Ci o tym w kolejnym wpisie.

PS. Jeżeli nie jesteś pewien czy umowa najmu chroni w wystarczający sposób Twoje interesy – wejdź na stronę www.bezpiecznaumowa.kacprzyk-bojaryn.pl, wypełnij krótki formularz i dowiedz się czy Twoja umowa jest bezpieczna.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych M. Kacprzyk, M. Bojaryn s.c. z siedzibą w Łodzi.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mb@kacprzyk-bojaryn.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: